V Mostě po léta sídlil německý evangelický sbor. Česká evangelická diaspora se vytvořila v době přestupového hnutí třicátých let minulého století. Obětavě jí sloužili sbory v sousedních Teplicích a Lounech. Do Mostu a okolí zajížděli faráři Honců a Laštovka. Po roce 1945 se ustavil sbor v Mostě, který získal budovu v sousedním Litvínově. Tam zbudoval modlitebnu a byt faráře. V Mostě se konaly bohoslužby v bývalém německém evangelickém kostele až do jeho demolice. Po adaptaci nově získané budovy bylo sídlo sboru přeneseno do Mostu do ulice U Města Chersonu, kde sídlí dodnes.
V druhé polovině 20. století sloužilo v Mostě 6 farářů: Vraný, Kyjánek, O. A. Funda, V. Kopecký, E. Vejnar a J. Tožičková. Farář Vejnar byl sice jen administrátorem z Duchova, ale 25 let Mostu věrně sloužil v nejtěžší době totality. Vytvořil dosud žijící jádro sboru a jeho práce dodnes přináší ovoce.
Sbor s nadějemi vyhlíží do dalších let. Mladé tváře, včetně těch dětských, jsou příslibem lepších časů. Z historie sboru lze zřetelně vyčíst přítomnost Pána církve při jeho díle. On rozptyluje naše lidské pochybnosti a své dílo dokonává skrze nás nedokonalé a zemdlévající. Jemu patří dík za všechnu práci v tomto sboru.